Може и да звучи парадоксално, но самотата вече не е проблем само за възрастните. Всъщност, младите хора в Европа изглежда са изправени пред нарастваща вълна от проблеми с психичното здраве, включително тези, свързани със социалната изолация.
Цели 13% от европейците, участвали в проучване на Съвместния изследователски център, публикувано миналата година, споделят, че се чувстват самотни през повечето време или постоянно. Още 36% признават, че изпитват подобни усещания поне от време на време.
Проблем, който засяга само възрастните?
Разбира се, няма съмнение, че самотата може да окаже сериозно влияние върху здравето и благополучието на възрастните хора.
В последния си седмичен подкаст новият член на Euranet Plus The Europeans обсъжда последните статистически данни на Евростат за очакваната продължителност на живота. Средната продължителност на живота в отделните страни варира значително, но хората в средиземноморските страни като Испания и Италия живеят средно най-дълго.
Често това дълголетие се приписва на прочутата средиземноморска диета, но експертите посочват, че има и други ключови фактори – сред тях е и фактът, че в средиземноморските страни по-малко възрастни хора живеят сами. В Испания, например, самостоятелно живеят по-малко от една четвърт от хората над 65 години, докато в Латвия – държавата в ЕС с най-ниска средна продължителност на живота – този дял надхвърля 40%.
Въпреки това, скорошно проучване за въздействието на джентрификацията, принудителното преместване и несигурността на жилищното настаняване върху жителите на град Порто, Португалия, показва, че ситуацията в Южна Европа далеч не е идеална.
Както обяснява Ана Изабел Рибейро, епидемиолог и специалист по здравна география в Института по обществено здраве на Порто, пред Rádio Renascença, жителите на Порто, които са били принудени да напуснат центъра на града заради промени, водени от туристическия бум и наплива на по-заможни жители, показват признаци на влошено физическо и психическо здраве.
Ана Изабел Рибейро, епидемиолог и специалист по здравна география (на португалски):
„Установихме, че джентрификацията е свързана с нарастване на самотата, депресията, социалната изолация и дори влошаване на физическото здраве на жителите. Затова я определяме като проблем на общественото здраве. Жилищната криза е въпрос на обществено здраве и трябва да се третира като такъв.“